cocuklar-icin-hayat-kurtaran-bileklik

 

Alerji düşündüren şikayetleri olan hastalarda erken alerjik reaksiyonun tanısı için kullanılan en hassas testtir. Özelliklede astımda, penisilin alerjisinde,çeşitli gıdalarda (yer fıstığı, süt ve süt ürünleri, fındık gibi…), antibiyotiklerde, arı-böcek sokmasında aniden kriz şeklinde ağır bir tablo gelişebilir. Erken müdahale hayati riski ortadan kaldırmak açısından çok önemlidir.

 

Kriz durumunun başka hastalıklarla karıştırlmaması ve hastanın gerçek durumunun hemen algılanmasını sağlamak için yapılması gerekenler;

 

Yakınlarınızı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Olası bir kriz durumunda çocuğunuz yabancı bir çevrede ise; yaşadığı gerçek durumun başkaları tarafından hemen anlaşılması ve uzman kişilere yönlendirilimesi için üzerinde ‘Alerji’ yazan bilekliği taşıması son derece önemlidir. Alerji bilekliğinde beyaz bölüme alerji çeşidini (Gıda alerjisi veya ialç alerjisi gibi…) veya acil durumda kısaca yapılması gerekenleri yazabilirsiniz.(İletişim kurulmasını istediğiniz kişinin telefon numarası gibi…)

 

Saniyelerin dahi önemli olduğu bu altın dakikalarda zamanında müdahele hayati riski ortadan hayati riski kaldırabilir.

 

Yaşamınız değerlidir!