Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için şart koşmaktadır.

Buna karşın annelerin büyük çoğunluğu bebeklerine yapay yiyecek ve içecekler vermeye oldukça erken dönemlerde başlamakta ve 2 yaşından çok önce anne sütüyle beslemeyi kesmektedir. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) tahminlerine göre, yaşamının ilk altı ayında yalnız anne sütü ile beslenememe nedeniyle her yıl 1.3 milyon çocuk yaşamını yitiriyor.

Bu duruma dikkat çekmek adına Dünya’nın birçok ülkesinde her yıl ekim ayının ilk haftasını “Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlamaktadır. Bu yıl 1– 7 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Emzirme Haftası ilk olarak 1990 yılında kutlanmıştır.

Emzirme, çocuklara yaşam için en iyi başlangıcı sağlar. Ayrıca anne sağlığının korunmasında da rol oynar. Birçok çalışma, anne sütüyle beslenen çocukların daha az hastalandığını ortaya koymaktadır.

Bebekler için en iyi besin anne sütüdür. Anne sütünün ilk 6 ay bebeğe mutlaka verilmesi gerekir. Bebek için bu dönemde sadece anne sütü yeterli olacaktır. Tüm doğan bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi gerekir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde bağışıklık sistemi güçlenir. Bu dönemde sindirim sistemi hastalıkları, alerji, solunum yolu hastalıkları, kulak enfeksiyonu, kronik hastalıklar, şişmanlık gibi rahatsızlıklara karşı bağışıklık kazanacak bebeklerin yaşama şansı artar. Anne sütü çocuğu enfeksiyonlardan korur. Anne sütünün en önemli özelliği, çocuğun durumuna ve yaşına uygun değişim göstermesidir. Emzirme anne sağlığını da olumlu yönde etkiler. Emziren anneler gebelik boyunca aldığı kiloları daha kolay verir. Bebeklerini emziren annelerde ileri yaşlarda meme kanseri, yumurtalık kanseri, endometrium kanseri, kemik erime ihtimalinin azaldığı tespit edilmiştir. İnek sütü ile beslenen bebeklerde diş çürüğü daha fazladır. Anne sütü ekonomiktir. Anne sütü temizdir ve bebek için en uygun sıcaklıktadır ve doğal sakinleştiricidir.

Emzirme sayesinde, doğum gibi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak son derece zor bir olay sonrasında anne ile bebek arasındaki iletişim kurulmasında önemli rol oynar. Emzirme, annenin bebeğinin varlığına ve anneliğe alışması açısından son derece önemli bir olaydır. Normal her annenin sütü yeterlidir. Hamile bir bayan için doğum öncesi hazırlanma, uygun sosyal destek ve iyi bir beslenme planı çok önemlidir. Alkol almaması ve sigara içmemesi gerekir. Emziren annelerin mümkün olduğunca fazla sıvı almaları önemlidir. Baharatlı ve acılı besinleri fazla yememeleri gerekir. Çalışan anneler de bebeğini mutlaka kendi sütü ile beslemeli, gündüz çalışmak zorunda ise akşamdan pompa yardımı ile temizlik kurallarına uygun sağılan sütü buzdolabında uygun şartlarda koruyarak, gündüz bebeğe vermelidir. Ancak anne ilk fırsatta bebeği kendi emzirmelidir.

Anne sütünün yararları saymakla bitmez. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişene kadar anne sütünde gerekli olan, onu hastalıklara karşı koruyan savunucu maddeler vardır. Ayrıca bazı alerjilere karşı da koruyucudur. Anne sütü bebekle anne arasındaki duygusal bağı arttırır ve bebeğin güvende hissetmesini sağlayacak tek yoldur. Bebeklerin en sık yakalandığı enfeksiyon hastalıkları daha az görülür. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde sağlar. Her zaman hijyenik ve pratiktir. Bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş prematüre bebekler, anne sütünden özellikle çok yarar görürler.

Anne sütü ile beslenmeyenlerin çocuklarda ölümlerin; anne sütü ile beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir. Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin sık rastlanan nedenleri, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilememeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir.

Emzirme konusunda annelerin desteklenmeye ihtiyacı vardır.

Bütün Dünya’da ‘Emzirme Haftası’ boyunca anne sütüne verilen önemin, çeşitli toplantılar ve iletişim araçlarıyla toplumun geniş kesimlerine yayılmasına çalışılmakta ve anne sütünün üstünlüğü tekrar hatırlatılmaktadır. ‘Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef tarafından deklare edilen bu haftanın kutsal bir amacı var; anne sütü ile beslenmeyi yaygınlaştırmak ve desteklemek. Anne sütü vazgeçilmez bir besindir ve yerini hiç bir şey dolduramaz.

Yarınımızı kuracak çocuklarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklere anne sütünden yararlanma hakkının sunulması, konunun önemi ve gündem oluşturması amacıyla, tüm Dünya’da 1-7 Ekim haftası “Emzirme Haftası” olarak kutlanıyor ve her yıl bir öncekinden daha fazla ilgi görmektedir.