Hayat Kurtaran Bileklik Nedir?

T-Grup, hastanın yaşamını koruma ve sürdürülmesini sağlama, durumun kötüleşmesini engelleme ve iyileşmesini kolaylaştırmak adına Hayat Kurtaran Bileklikler üretmektedir. Astım, Tansiyon, Kalp, Alzheimer, Diyabet, Meme Kanseri, Epilepsi hastaları, Hamileler, Çocuklar ve daha bir çok hastanın yaşam kalitesini artırmak için üretilmiştir.

Yaşamla ölüm arasında kalınan durumlarda her şeyden önce, özellikle bilinci yerinde olmayan hastanın gerçek durumunun en kısa süre içinde değerlendirilmesi gerekiyor. Kalp, astım, ya da epilepsi krizi mi geçiriyor? Şeker komasına mı girdi? Tansiyon hastası mı? Anaflaktik veya alerjik bir reaksiyon mu yaşıyor? Tehlikenin esas kaynağını ya da komanın nedenini saptamak hem ilk müdaheleyi yapacak kişilere hem de uzmanlara zaman kazandıracaktır. Hayat Kurtaran Bileklik’ in üzerinde Diyabetliyim, Astım Hastasıyım, Alzheimer’ım, Epilepsiyim , Lenf ödem Oluşabilir, hamileyim, ve benzeri durumlar yazar. İç kısmında ise; acil durumda ulaşılması gereken kişilerin bilgileri yer alır. Komadaki kişiyi yani yaşayanı hayata döndürmek çoğu zaman saniyelerin rol oynadığı bir süreçtir. Hasta bu bilekliği kolunda taşıyarak kendini, olası kriz durumlarında yada şuurunu kaybetme derecesine geldiğinde çevresinin veya uzmanların o an da yaşadığı krizin sebebini anlamasını sağlar. Bu sayede, durumu anlaşılan hastaya uzmanlar gelene kadar zamanında ilk yardım sağlanabilir ve uzmanlar tetkiklerle zaman kaybetmeden hastaya direkt müdahale edebilir.

Örneğin, şeker komasına girmiş bir hasta için dakikalar çok önemlidir. Acilen en yakın hastaneye ulaştırılması veya ambulans çağrılması gerekmektedir. Çoğu zaman hastanın gerçek durumunu saptamaya çalışmakla geçirilen zaman ölümlerle sonuçlanmaktadır. Şeker komasına giren kişi kolunda taşıdığı “Diyabetliyim” ibareli bileklik sayesinde yakınlarının, çevredekilerin ve uzmanların kendisine zamanında müdahale edebilmelerini sağlayacaktır.

Lenföedem riskine karşı, “Meme kanseri” ameliyatı olmuş bir hastanın olası bir kaza anında bilincini kaybetmesi durumunda, kolunda geriye dönülmez şişlik-lenf ödem oluşmaması için ameliyatlı kolundan müdahale yapılmaması amacıyla hastaların ameliyatlı kollarında “Meme ameliyatlıyım, bu kolumda lenf ödem oluşabilir” ibaresi bulunan silikon bileklikleri taşımaları gerekmektedir. Kanser sebebi ile memesi alınmış kişinin o taraftaki kolundan damar yolu açılamaz, iğne yapılamaz tansiyon dahi ölçülemez . Çünkü lenf ödem oluşabilir bu da ciddi kalıcı sorunlara yol açabilir.

Aynı şekilde Alzheimer hastasının da Alzheimer ‘lıyım yazılı bileklik taşıması son derece önemlidir. Kaybolma durumunda kolunda taşıdığı “Hayat Kurtaran Bileklik”de yazan bilgiler sayesinde gerek yetkililer gerekse çevredekiler tarafından yakınlarına veya ilgili sağlık görevlilerine ulaştırılması sağlanır. Ülkemizde kaybolan, haber alınamayan Alzheimer hastalarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı yaşam ile ölüm arasındaki altın dakikalar içinde Hayat Kurtaran Bileklik‘in önemi büyüktür.

 

Hayat Kurtaran Bileklikler