Project Description

Hemofili Bilekliği

Hemofili kalıtsal olarak nesilden nesile geçen ve ağırlıklı olarak erkeklerde görülen ciddi bir kan hastalığıdır. Bu önemli hastalık ömür boyu devam eder. Hemofili tüm dünyada her ırktan insanı etkilemektedir. Yaklaşık her 5.000 erkek doğumunda bir ortaya çıkar. Bu hastalıkta kadınlar taşıyıcıdır. Taşıyıcı olan bir annenin erkek çocuğuna % 50 oranında hemofili hastalığını geçirme olasılığı vardır. Hemofili, hasta, ailesi ve toplum açısından çok önemli bir hastalıktır. Çünkü iyi tedavi edilemeyen hastalarda kalıcı eklem sakatlıkları gelişebilir.

Hemofili hastalarındada kanın pıhtılaşmasında sorun vardır. Sağlıklı bir kişide kanama rahatlıkla durdurulurken hemofili hastasında kanamanın durması için gerekli olan pıhtılaşmada gecikme vardır. Kanın pıhtılaşması için gerekli faktörlerden biri eksik veya işlevleri yetersiz olduğu zaman pıhtılaşma mekanizması bozulur ve durdurulamayan kanamalar meydana gelir. Bu pıhtılaşma faktörlerinin eksikliğine bağlı olarak gelişen kan hastalığına hemofili A (faktör VIII eksikliği) veya hemofili B (faktör IX eksikliği) denir. Hemofilinin ağır, orta ve hafif tipleri bulunmaktadır. Faktör düzeyi % 1’in altında olan hastalar “ağır hemofili” hastası olarak sınıflanır.

Bu hastalığın tanısı genellikle 1-2 yaşlarında konuluyor. Yürümeye ve koşmaya başlayan bebeğin, travmalar sonrası derisinde morluklar ve diz, dirsek veya ayak bileği eklemlerinde ağrılı şişlikler (eklem içi kanamaları) olur. Hafif travmalarda bile ciddi kanamalar olabilir. Onun dışında, kaslara veya organ boşluklarının içine, en önemlisi beyin içine kanamalar olabilir. Eklem içi kanamalar tekrarlarsa ve iyi tedavi edilemezse eklemde kalıcı hasarlara yol açabilir. Basit diş çekimleri bile bu hastalarda durdurulamayan kanamalar yaratabilir.

Çok basit bir hastalık olarak görünse de kanın pıhtılaşmaması aslında hastalar için hayati tehlike teşkil etmektedir. Acil durumlarda yada kriz anlarında çevrenizde durumunuza dair bilgi sahibi olan insanlar yoksa özellikle bilincinizi kaybettiğiniz anlarda size ilk müdahaleyi yapan kişiler için hastalığınızı biliyor olmak çok önemli olacaktır. Bu tip durumlarda  Hayat Kurtaran Bileklikler   size doğru ve hızlı müdahale yapılmasını kolaylaştıracaktır.

Hemofili Bilekliği   sağlık görevlilerinin tedavi ve acil müdahale için izleyecekleri yolda size büyük yardımı olacaktır.

 

Yaşamınız değerlidir!

HEMEN SATIN AL!

Sevdiklerinizin ve kendinizin yaşamını riske atmayın.

HEMEN SATIN AL!